Kalendarz

Akademicka Przestrzeń Kulturalna


Akademicka Przestrzeń Kulturalna to pomysł Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, która przebudowując zabytkową, XIX-wieczną wozownię, w malowniczym zakolu Brdy, stworzyła nowoczesną przestrzeń do realizowania praktyk studenckich i tworzenia szeroko pojętej kultury. Dziś w odrestaurowanym budynku mieści się Muzeum Fotografii – największa tego typu placówka w tym regionie Polski, galeria, sala widowiskowa oraz studio nagrań.

Muzeum Fotografii posiada w swoich zbiorach eksponaty związane z fotografią dawną i dzisiejszą. Poza ich gromadzeniem i prezentacją, prezentuje twórczość uznanych artystów fotografików oraz debiutantów. Ponadto działa prężnie na polu edukacyjnym, organizując lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, pokazy fotografii analogowej i cyfrowej oraz warsztaty dla dorosłych o różnym stopniu zaawansowania, w tym Bydgoską Akademię Fotografii o profilu artystycznym. Muzeum posiada także atelier, ciemnię fotograficzną oraz czytelnię z literaturą specjalistyczną.

Mieszcząca się tuż obok galeria to przestrzeń o dwóch przeznaczeniach. W Galerii nad Brdą prezentowane są wystawy cenionych twórców – mistrzów fotografii, malarstwa, rzeźby oraz rękodzielnictwa. Zadaniem Galerii Debiut z kolei jest wspieranie adeptów sztuki oraz promocja ich twórczości.

Również sala widowiskowo-konferencyjna ze sceną, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem oraz położonym na poddaszu studiem nagrań pozwala na realizację rozmaitych przedsięwzięć.

W Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej mieści się również Katedra Przemysłów Kreatywnych WSG (wcześniej Instytut Kulturoznawstwa). Ideą przeniesienia Instytutu do APK było wspólne merytoryczne opracowywanie oferty kulturalnej, przyciągnięcie studentów i umożliwienie im skorzystania z infrastruktury APK przy realizacji przedsięwzięć kulturalnych.

Więcej szczegółów na stronie www.apk.byd.pl

Aktualne wystawy