Kalendarz

Szkoła Wajdy - Szkoła Plakatu


W tym roku mija 10 lat, od kiedy Andrzej Wajda z Wojciechem Marczewskim założyli szkołę filmową. Właśnie podczas 19. Festiwalu Plus Camerimage Szkoła Wajdy świętuje swoje urodziny. Z tej okazji zaplanowano m.in. mistrzowskie wykłady twórców polskich i zagranicznych, pokazy filmowe oraz wystawy - w tym m.in. wystawę najlepszych plakatów filmowych z ostatnich dziesięciu lat. którą od 28 listopada będzie można oglądać w Galerii Debiut. Wśród nich znajdą się te do filmów m.in. Bartka Konopki, Marcina Sautera, Agnieszki Smoczyńskiej czy Marty Minorowicz.

Prezentowane plakaty są najlepszym dowodem na to, że Szkoła Wajdy to nie tylko filmy. Ich produkcja to najważniejszy z etapów, przez które przechodzą zgłoszone tutaj projekty, ale zaledwie jeden z wielu. Szkoła Wajdy realizowane u siebie projekty obejmuje opieką artystyczną, a następnie dba o dystrybucję i promocję swoich fabularnych i dokumentalnych filmów. Wyrazem tej ostatniej są właśnie plakaty. Mimo, że drukowane w bardzo niewielkim nakładzie, są zawsze dobrze przemyślanym odbiciem charakteru i specyfiki filmu oraz wyrazem ścisłej współpracy reżysera z wybranym grafikiem. W ten sposób Szkoła Wajdy nawiązuje nie tylko do idei Zespołów Filmowych, ale również stara się kontynuować tradycję Polskiej Szkoły Plakatu. Niech ta wystawa zostanie odebrana jako forma wizualizacji "credo", które przyświeca Szkole Wajdy: "więcej niż szkoła filmowa", "więcej niż studio filmowe".

Wśród autorów prezentowanych plakatów znaleźli się: Ewa Natkaniec, Tymek Jezierski, Ewelina Rytel, Jerzy Korput, Malwina Kühn, Monika Łyko, Piotr Jackowski, Robert Czerniawski, Thierry Paladino, Piotr Jarecki, Bartłomiej Skolimowski, Artur Wyrzykowski, Lesław Dobrucki, Swava Harasymowic oraz Ola Niepsuj.

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 28 listopada o godz. 18.00 w Galerii Debiut APK przy ul. Królowej Jadwigi 14.

Wystawa czynna do 31 grudnia.
 

              

Za udostępnienie plakatów dziękujemy
Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy
w Warszawie.

 

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert tria: Sławek Janicki/ Qba Janicki/ Bartek Chmara. / sala widowiskowa APK, godz. 19.00

Sławek Janicki (Sydney/Bydgoszcz) – kontrabasista, fimowiec, producent; swoją działalność sceniczną zaczynał na początku lat 80', występując w wielu składach. Później stał się członkiem znanego w tamtym czasie w kręgach niezależnych zespołu „Henryk Brodaty”. W 1992 r. Janicki uczestniczył czynnie w tworzeniu pierwszego w Bydgoszczy i jednego z pierwszych w Polsce niezależnie działającego klubu „Trytony”. W 1994 r. Janicki, wraz z Jackiem Majewskim otwiera Fabrykę Rzeźb Gadających ze Sobą „Mózg” – miejsce, które podczas już 17-letniej działalności stało się znane na całym świecie, jako miejsce promujące sztukę współczesną.
W „Mózgu” Janicki współtworzy kolejne składy, które nagrywają kolejne, unikalne płyty, a także koncertują w wielu krajach Europy, współpracuje z wieloma artystami. W 1999 r. rozpoczyna współprace ze światowej sławy tubistą Zdzisławem Piernikiem. W 2001 r. Janicki po raz pierwszy wyjeżdża do Australii, gdzie zostaje rezydentem Casula Power House w Sydney i wraz z Grzegorzem Pleszyńskim tworzy spektakl w którym, oprócz autorów, bierze udział 4 kontrabasistów. Gra koncerty na festiwalach w Europie, a także w Sydney i Melbourne. W „Mózgu” zajmuje się wciąż organizacją pracy klubu, ale również filmowaniem koncertów. W 2004 roku staje na czele Stowarzyszenia Artystycznego „Mózg”. W 2005 r. Janicki rozpoczyna współpracę z pierwszym polskim programem kulturalnym TVP Kultura. Obecnie Janicki mieszka w Australii (Sydney) i w Bydgoszczy. Wciąż zarządza „Mózgiem“, kierując wieloma projektami w tym "MÓZG FESTIVAL".

 

Qba Janicki (Bydgoszcz/Kraków) – urodzony 6 lutego 1989 w Bydgoszczy. Naukę gry na perkusji rozpoczyna w wieku lat 4, a w wieku lat 11 zaczyna używać instrumentów elektronicznych. Dorasta w bydgoskim klubie „MÓZG”, który jest jednym z najistotniejszych miejsc promujących nową sztukę niezalżeną w Polsce. Od najmłodszych lat otoczony przez twórców sceny yassowej oraz będący pod wpływem dużej ilość wydarzeń mających miejsce w klubie każdego tygodnia. Były uczeń PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz student krakowskiej Akademii Muzycznej. Koneser dobrej jakości, eksplorator sztuki, organizator wydarzeń kulturalnych, kompozytor, producent, promotor. W czasie swojej krótkiej kariery występuje z wieloma różnymi orkiestrami symfonicznymi, zespołami kameralnymi i artystami takimi jak: Kris Wanders, Jon Dobie, Mazzoll, Sławek Janicki, Wojtek Mazolewski, Marek Pospieszalski, Rafał Mazur, Attila Dóra, Risa Takita, dj Top Cut, Tomasz Pawlicki, Adam Simmons, Steve Buchanan, Tomasz Glazik, POPO, Joanna Duda, Bartłomiej Chmara, Oskar Torok, Andrzej Przbielski, StalagMit, alias free trio, Mateusz Walerian, Sinfonietta Cracovia, orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Krakowskiej Pomorskiej i wieloma innymi. Członek stowarzyszenia artystycznego „MÓZG” i menadżer klubu „MÓZG”.

 

Bartlomiej Chmara to człowiek o właściwościach silnie ukierunkowanych na poszukiwanie dźwięku niezależnie od tego czy ma pod ręką instrument czy grabki ogrodowe. Szkołę muzyczną ukończył w klasie gitary klasycznej, ale już od czasów podstawówki interesował się zapisywaniem i tworzeniem muzyki elektronicznej, a kilka lat poźniej miksowaniem tych doświadczeń w czasie rzeczywistym przy pomocy konewki i zestawu śrubek w pudełku. Na codzien komponuje utwory i produkuje dźwięk. W miedzy czasie współtworzył Alias Free Trio, Popo i George Dorn Screams gdzie komponował, grał na gitarze, syntezatorze i śpiewał. Obecnie współpracuje z Marcinem Czubalą i Catz n' Dogz. Pod koniec 2010 roku stworzył nowy elektroniczny duet Chmara Winter, który powydaniu EP Powidło w wytwórni Pets Rec., koncertuje aktualnie w całym kraju i za granicą.

« powrót do listy aktualności

Aktualne wystawy