Kalendarz

Jadwiga i Marek Czarneccy "Przenikanie"


Muzeum Fotografii w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć autorstwa Jadwigi i Marka Czarneckich, zatytułowanej "Przenikanie", który odbędzie się w czwartek, 8 marca o godz. 18.00, przy ul. Królowej Jadwigi 14. Wstęp wolny.

 

O WYSTAWIE

Idea tej wystawy zrodziła się spontanicznie. Jest ona prezentacją dwóch różnych spojrzeń na otaczający nas świat małżeństwa artystów fotografików - Jadwigi i Marka Czarneckich. W swoich pracach poruszają oni temat zadumy i osamotnienia, które towarzyszą każdemu z nas, mimo obecności na co dzień tak wielu ludzi i zdarzeń. Wystawa „PRZENIKANIE" łączy w sobie dwa cykle fotograficzne: „DROGA”, autorstwa Jadwigi Czarneckiej, i „ZAGUBIONY ŚWIAT”, autorstwa Marka Czarneckiego.

„DROGA” to otwarty cykl nawiązujący do metafory drogi, która odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka. Można się po niej poruszać do przodu, do tyłu, w miejsca nieznane. Alegoria „Drogi” przywołuje wiele znaczeń, odkrywa wiele prawd. Dla autorki to nie tylko miejsce, ale równocześnie pretekst do wyrażenia myśli i emocji.

Droga jest łącznikiem wielu form, które towarzyszą nam w życiu. Zarówno droga, jaką przemierzamy w życiu, jak i droga w metaforze charakteryzuje się pewną typografią. Przedstawiana przez autorkę droga nie zawsze jest prosta, ma mniej lub więcej zakrętów, może być gładka lub bardziej pofałdowana, może być łatwa lub najeżona przeszkodami.

Droga to również potrzeba trwania i chwytania chwili. Dlatego cykl „Droga” to próba uchwycenia tej chwili, poszukiwania podobieństw w tym, co tworzy człowiek i przyjazna mu natura, to dążenie ku czemuś i poszukiwanie czegoś, to zachęta do kroku naprzód.

   

„ZAGUBIONY ŚWIAT” to interpretacja życia na pograniczu świata wirtualnego i rzeczywistego, do których - jak mówi autor - duża część z nas wchodzi i wychodzi wielokrotnie. Żyjąc na granicy obu światów, przesyłając olbrzymie ilości informacji z jednej rzeczywistości do drugiej, popadamy w osamotnienie i zadumę nad towarzyszącymi nam światami, tym realnym i wirtualnym. Istniejąc mocno w jednej rzeczywistości, gubimy się w innej. Zagubieni w tych światach szukamy celu i uzasadnienia naszych działań. Popadamy w samotność w realu, żyjąc w wirtualu lub nie radzimy sobie w wirtualu, istniejąc w realu.

Żyjąc we współczesnych światach wzajemnie się przenikających gubimy się i coraz częściej popadamy w osamotnienie. Niech zagubienie nie będzie zgubą tylko chwilą zadumy nad naszym życiem i tymi wszystkimi światami, które nas otaczają lub będą otaczać w niedalekiej przyszłości. Światami nowymi, których jeszcze nie znamy, a które powstaną jako owoc poznania nowych zjawisk i stworzenia nowych teorii. „Zagubiony świat” jest zapisem zdarzeń i emocji, których doświadczył autor w swoim studio, w pracy ze znajomymi i przyjaciółmi.

   

O AUTORACH

Jadwiga Czarnecka

Ur. w 1963 roku w Bydgoszczy. Artystka Fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 90-tych rozpoczęła twórczość fotograficzną. Od 1992 roku pracuje jako grafik (projektantka wielu albumów fotograficznych, skoncentrowała się również na grafice użytkowej).

Fascynuje ją tworzenie obrazu fotograficznego z elementami abstrakcyjnymi, mocno odrealnionymi. Inspiracji poszukuje w otaczającej ją przestrzeni, a idealnym podkładem do dalszego tworzenia obrazu jest woda, piasek i ruch.

Lubi zatrzymywać w kadrze to, co stworzyła natura w skali makro, jak również elementy architektury. W pracy twórczej łączy czystą fotografię z różnorodnymi formami plastycznymi., umiejętnie dobiera środki ekspresji, kreując w ten sposób światy, do których zaprasza widza. Bierze czynny udział w sesjach fotograficznych męża, będąc również jego menadżerem.

Marek Czarnecki

Ur. w 1956 r. w Jeleniej Górze. Artysta Fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Należy do elitarnych towarzystw, skupiających wybitnych twórców: The Master Photographer Association (Wielka Brytania), International Association of Panoramic Photographers (USA), British Instiitute of Professional Photography (Wielka Brytania), Federacja Europejskich Fotografów.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym sześciokrotnym zdobywcą brytyjskiej statuetki OSKARA (w latach 2002, 2003, 2004, 2005, 2011), prestiżowej nagrody przyznawanej przez MPA w Wielkiej Brytanii, która jest wizytówką wszystkiego co najlepsze we współczesnej fotografii profesjonalnej – kreatywności i gotowości do przekraczania granic.

Od 1992 prowadzi własne studio fotografii reklamowej i artystycznej. Łączy pasję z pracą zawodową. Ciągle dąży do rozwoju zawodowego, poszerzając zakres działań twórczych, które wykorzystuje w praktyce. Dzięki temu jego praca to nieskończone źródło wyzwań. Twórca wielu projektów fotograficznych. Autor wielu albumów fotograficznych, współpracuje z domami wydawniczymi w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Dubaju. Prowadzi seminaria z zakresu Fotografii.

« powrót do listy aktualności

Aktualne wystawy