Kalendarz

Elżbieta Dzikowska "Uśmiech świata"


Galeria APK, ul. Królowej Jadwigi 14
Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12

wernisaż  18.05, godz. 19.30 podczas Gali Otwarcia II Bydgoskiego Festiwalu "Podróżnicy" w MCK

 

                 

O WYSTAWIE

Uśmiech Świata - wystawa zdjęć uśmiechniętych ludzi z rożnych zakątków świata. Autorka pokazuje nam świat jako planetę ludzi uśmiechniętych. Jedną z cech łączących ludzi wszystkich ras i kultur jest zdolność do uśmiechania się, zdolność, którą posiadamy wszyscy niezależnie od tego, jaki mamy kolor skóry, jakim mówimy językiem, czy jaką wyznajemy religię.

 

O AUTORCE

Elżbieta Dzikowska - podróżniczka, historyk sztuki, sinolog, autorka wielu książek, wystaw, filmów dokumentalnych, a także programów telewizyjnych, m.in. "Pieprz i wanilia" (razem z Tony Halikiem) oraz "Groch i kapusta".


        fot. Paweł Warlinski / www.warlinski.blogspot.com

Swoją pierwszą podróż Elżbieta Dzikowska odbyła w 1957 roku do Chin jako studentka sinologii, by dwa lata później zostać dziennikarzem miesięcznika „Chiny”.

Za sprawą innego pisma „Kontynenty”, w którym spędziła siedemnaście lat jako korespondentka i specjalista od Ameryki Łacińskiej była na całym kontynencie (Meksyk, Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Chile, Wyspa Wielkanocna, Brazylia, Urugwaj, Kuba, Haiti, Jamajka, Panama i Argentyna) i została członkiem Światowego Stowarzyszenia Latynoamerykanistów.

Nakręciła 300 filmów dokumentalnych, napisała dziesiątki artykułów i wiele książek, zrobiła kilka wystaw, poznała tysiące ludzi i setki miejsc używając prawdziwie „międzynarodowego języka” – jak sama powiedziała, – czyli życzliwości i uśmiechu.

Po śmierci Tony’ego w 1998 roku zajęła się głównie popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce, realizując krajoznawcze programy telewizyjne z cyklu "Groch i kapusta" (prod. oddział rzeszowski TVP i TVP3) i tworząc cykl książek "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!". W 2006 roku otrzymała zań Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera.

W 1996 roku była inicjatorką budowy na przełęczy Ticlio w Peru (położonej 4818 m nad poziomem morza) pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyżej położonej kolei na świecie (do czasu otwarcia w Chinach kolei tybetańskiej w 2006 r.). Pomnik (autorstwa Gustawa Zemły) odsłonięto w 1999 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Malinowskiego.

Dzięki jej staraniom w 2003 roku powstało Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu. Jest wiceprezesem polskiego oddziału The Explorers Club, członkiem polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) oraz honorowym członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika.

"Kiedy nie masz co podarować drugiej osobie, podaruj jej uśmiech. Dając uśmiech dajesz tak wiele nie tracąc nic. Życzę każdemu wielu odwzajemnionych uśmiechów oraz powodów do uśmiechu" – słowa Pani Dzikowskiej.

"Uśmiech powinien stać się językiem międzynarodowym. Jeżeli szanuje się zwyczaje innych i okazuje się sympatię to jest się akceptowanym" - dodała nieco później.

 

AUTORKA O WYSTAWIE

„Uśmiech - to najpiękniejsza, nie znająca granic mowa świata. Posługiwałam się nią na wszystkich kontynentach i zawsze byłam zrozumiana. Nawet gdy nie znałam słowa w języku rozmówcy udawało mi się nawiązać z nim dobry, przyjazny kontakt. I odpowiadano mi także uśmiechem. Ciekawe, że najczęściej uśmiechają się ludzie w krajach biednych - w Indiach, Nepalu, Tybecie, także w Afryce i Ameryce Łacińskiej, znacznie mniej w Europie. Pomyślałam zatem, że warto byłoby zainspirować uśmiechem przede wszystkim Polaków, bo bardzo nam potrzeba tego co łączy a nie dzieli, czyni nas życzliwymi, bardziej otwartymi, optymistycznie nastawionymi do siebie i świata. Dlatego od lat fotografowałam w wielu krajach świata ludziuśmiechniętych. Tak właśnie powstała wystawa "Uśmiech Świata" - podarunek dla moich rodaków.”

Aktualne wystawy